Bussmann JP60030-3PR Eaton ser...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
Bussmann JP60030-3PR Eaton series JP pyramid fuse block, 600 Vac, 600 Vdc, 30A, Screw/Pressure Plate
(No reviews yet) Write a Review
Model: JP60030-3PR
Selected Model is
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
Eaton Bussmann series JP pyramid fuse block, 600 Vac, 600 Vdc, 30A, Screw/Pressure Plate
Manufacturer Resources
Product Specs
Amperage Rating:
30 A
Class:
Class J
Compliances:
RoHS Compliant
Connection:
Screw/pressure plate
Interrupt Rating:
200 kAIC
Mounting Method:
Panel
Product Height:
2.5 in
Product Length Depth:
4 in
Product Weight:
.753 lb
Product Width:
3 in
Used With:
For use with LPJ, DFJ, JKS fuse
Voltage Rating:
600 Vac, 600 Vdc