Bussmann LPJ-25SPI Eaton serie...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
Bussmann LPJ-25SPI Eaton series LPJ fuse, Low-peak fuse, 25 A, Dual, Class J, With Indicator, Ferrule end x ferrule end, Time delay,Current-limiting, 10 sec at 500%, 300 kAIC at 600 V,100 kAIC Vdc, Standard, 600 V, 300 Vdc
(No reviews yet) Write a Review
Model: LPJ-25SPI
Selected Model is
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
Eaton Bussmann series LPJ fuse, Low-peak fuse, 25 A, Dual, Class J, With Indicator, Ferrule end x ferrule end, Time delay,Current-limiting, 10 sec at 500%, 300 kAIC at 600 V,100 kAIC Vdc, Standard, 600 V, 300 Vdc
Manufacturer Resources
Product Specs
Amperage Rating:
25 A
Class:
Class J
Compliances:
CE Marked
Connection:
Ferrule end x ferrule end
Fuse Indicator:
Non-indicating
Fuse Type:
Time delay
Interrupt Rating:
300 kAIC at 600 Vac
Number Of Elements:
Dual
Packaging Type:
Standard
Product Height:
2 in
Product Length Depth:
2.25 in
Product Weight:
.18 lb
Product Width:
2 in
Response Time:
10 sec at 500%
Voltage Rating:
600 Vac, 300 Vdc