Altronix AL400ACM220 Power Sup...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
Altronix AL400ACM220 Power Supply/Access Power Controller, Input 220VAC 50/60Hz at 0.8A, 8 Fused Outputs, 12VDC at 4A or 24VDC at 3A
(No reviews yet) Write a Review
Model: AL400ACM220
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
Power Supply/Charger, Input 115VAC 60Hz at 3.5A, 8 Fused Outputs, 12/24VDC at 6A, Grey Enclosure
AL600ULPD8 is a multi-output power supply/charger that converts a 115VAC, 60Hz input into eight (8) 12VDC or 24VDC non power-limited outputs.
Ideal for a multitude of purposes, including CCTV, Fire Alarm and POIP.
Altronix Power Supplies are ideal for a multitude of purposes, including:
  • General Use
  • CCTV
  • Fire Alarm
  • POIP
Manufacturer Resources
Product Specs
Warranty:
Lifetime
Subcategory:
Access Power Controller With Power Supplies
Commercial/Residential:
Commercial
Product Group:
Electronic Access Controls
Product Subgroup:
Power Supplies
Product Type:
Power Supplies
Current:
3A
Product Voltage:
120V