ACSI ACND12DEU Grade 1 Electri...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
ACSI ACND12DEU Grade 1 Electric Cylindrical Lock Reversible Lever Exit Only Fail Secure 12VAC/DC
(No reviews yet) Write a Review
Model: ACSI-ACND12DEU ATH 626 12V
From the 1500 Series Collection
Selected Lever is
Selected Finish is
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
ACND12DEU Grade 1 Electric Cylindrical Lock Reversible Lever Exit Only Fail Secure 12VAC/DC.
ACSI Stocks Electric Mortise Lock Bodies available in Schlage, Corbin Russwin, Sargent, Yale, Best and Falcon. The locks are available as motor-controlled or solenoid-controlled. Motor-controlled locks are field selectable for fail safe or fail secure and have automatic 12V or 24V, AC or DC operation. Solenoid-controlled locks must be specified as fail safe or fail secure and 12VAC/DC or 24VAC/DC. A variety of monitoring options are available.
  • UL Listed
  • Fail Secure (Power Unlock) - Outside trim is unlocked when power is applied and locked when
  • Power is removed. Lockset will lock in event of power failure.
    Continuous duty solenoids
  • 24VDC, 24VAC, 12VDC, 12VAC, or pneumatic operation