BEA 10LPR36433 - Full Length A...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
BEA 10LPR36433 - Full Length Actuator, 36" Vertical Actuation Bar, 433 MHz Wireless (Text & Logo), Weather Resistant, Stainless Steel Construction, Wall or Bollard Mounted, Entire Surface Activation
(No reviews yet) Write a Review
Model: BEA-10LPR36433
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
LPR36
FULL-LENGTH, 36 INCH HIGH-LOW ACTUATOR
BEA’s LPR36 is a 36 inch actuator that exceeds all local ADA building codes requiring high and low actuators, eliminating the need to install two separate devices.
FEATURES
Enhances accessibility
Offers a mean of activation of automatic doors for those with limited mobility or disabilities
Easily converts to wireless
Available with convenient, built-in wireless transmitter (300, 433 or 900 MHz frequencies) for wireless activation applications
Low profile, aesthetically pleasing design
Low profile (1 inch deep) design helps prevent accidental damage in high traffic areas
Standard compliant, high accessibility plate
Exceeds California Building Code 2013, Page 559, 11B-404.2.9, Exception 2c
REFERENCES
Manufacturer Resources
Product Specs
Product Type:
Jamb Push Plates
Series:
LPR36
Subcategory:
Parts and Accessories
Commercial/Residential:
Commercial
Electronic:
Yes
Product Group:
Electronic Access Controls
Product Subgroup:
Parts and Accessories
Product Size:
36"