BEA 10REL12VAC - DPDT Isolatio...
IN STOCK (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
BEA 10REL12VAC - DPDT Isolation Relay, 12 VAC Only
(No reviews yet) Write a Review
Model: BEA-10REL12VAC
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
ISOLATION RELAYS
BEA’s Isolation Relays are used as a utility switching device.  They are available in 12 or 24 VAC or VDC. They can be used for the following applications as well as any general-purpose voltage isolation.
  • To turn off an activator upon reaching a wall
  • To step up the contact rating of a detector to handle line voltage
  • To interface an automatic door with an alarm system or enunciator panel
ISO Relay Short thumb
How does a BEA Isolation Relay work?
REFERENCES
  • Isolation Relay - 12V User Guide DOWNLOAD