Model: 310-2-F-12D 605
Selected Finish is
In Stock (leaves warehouse same day if ordered before 3pm ET)
Adding to cart… The item has been added
We price match and offer bulk discounts! Click Add to Quote. It's quick and easy.
Free Keying on all locks
HES FOLGER ADAM 310-2 COMPLETE PACS FOR LATCHBOLT LOCKS
Electrical
  • .51 Amps @ 12VDC continuous duty
  • .25 Amps @ 24VDC continuous duty
FEATURES & BENEFITS
Standard Features
  • Tamper resistant, heavy-duty construction
  • Constructed entirely of stainless steel for strength and corrosion resistance
  • Static strength 1,500 lbs.
  • Dynamic strength 70 ft-lbs.
  • Endurance rating 500,000 cycles
  • Horizontally adjustable keeper to allow for door and frame misalignment
  • 1/2" keeper depth (310-2)
  • Non-handed
  • Fail Secure (standard)
  • Plug-in connector
  • Five year limited warranty
Optional Features
  • Fail Safe
  • LCBMA Latchbolt & Locking Cam Monitor with Auxiliary Switch (all except 310-2-3/4OB)
Finishes
  • 630 - Satin stainless steel
  • 605 - Bright brass
  • 606 - Satin brass
  • 612 - Satin bronze
  • 613 - Bronze toned
  • 629 - Bright stainless steel
310-2 For a 1/2" or 5/8" throw latchbolt (without deadbolt) on single and pairs of doors.
1/2" keeper standard
310-2-3/4 For a 3/4" throw latchbolt (without deadbolt) on single and pairs of doors.
3/4" keeper standard
3/4" keeper standard
310-3-1 For a lockset with both a 3/4" throw latchbolt and a 1" throw deadbolt.
Deadbolt must be retracted manually
Position of block within cavity is adjustable for RH and LH applications
1" keeper standard